Czy warto kupować opcje przy niskiej zmienności?

Handlując akcjami nasza zyskowność zależy tylko od ceny. Jeżeli kupiliśmy akcje, to ich cena musi wzrosnąć; jeżeli sprzedaliśmy na krótko, cena musi spaść. Nasz zysk zależy wprost od różnicy cen, po jakich otworzyliśmy i zamknęliśmy pozycję.

W świecie opcji mamy dwa dodatkowe wymiary – czas oraz zmienność. Oznacza to, że mamy trzy czynniki, które mogą pracować na naszą korzyść lub przeciwko nam.

Aby nie komplikować dalszych rozważań, przeprowadzę je dla scenariusza zakupu i sprzedaży tzw. nagich opcji, czyli będzie to po prostu kupno lub sprzedaż opcji put lub call.

Wielu początkujących widzi główną zaletę opcji w dźwigni. Kupując jedną opcję call, można za znacznie niższą cenę niż kupując akcje uzyskać kontrolę nad 100 akcjami. Nie trzeba też obawiać się krachu, bo nie stracimy więcej niż premię zapłaconą za opcję. Przykładowo, aktualna cena akcji Apple wynosi 180 dolarów. Jeżeli spodziewamy się wzrostów na spółce Apple w ciągu najbliższych dni, możemy zakupić opcję call ATM (strike 180) o terminie wygasania za 40 dni. Opcja taka da nam prawo kontroli nad 100 akcjami, a jej cena wyniesie ok. 550 dolarów. Taka opcja w chwili zakupu będzie równoważna 50 akcjom (gdyż jej delta to około 0,50). Oznacza to, że za 550 dolarów uzyskujemy ekspozycję na 50 akcji, podczas gdy za zakup 50 akcji musielibyśmy zapłacić około 9000 dolarów. Nie ma jednak nic za darmo. Jako że za opcję zapłaciliśmy 550 dolarów premii, oznacza to, że aby odzyskać te pieniądze, cena akcji Apple musi wzrosnąć do 185,5 dolarów; dopiero powyżej tej ceny nasza pozycja stanie się zyskowna. Dodatkowo, z każdym dniem wartość naszej opcji będzie malała, to znaczy, że w przypadku braku wzrostu ceny, chcąc sprzedać naszą opcję, dostaniemy za nią niższą cenę. Musimy również pamiętać, że opcji nie możemy trzymać w nieskończoność, gdyż ma ona swój termin wygasania. Oznacza to, że możemy mieć rację i stracić pieniądze, bo nasz scenariusz się co prawda zrealizował, i cena wzrosła, ale jeśli nastąpiło to tydzień po wygaśnięciu opcji, nic na tym nie zyskaliśmy. Kupując opcje, mamy przeciw sobie upływ czasu.

Przejdźmy teraz do zmienności. Kupując opcje, gdy zmienność jest wysoka, płacimy za nią wysoką cenę, gdyż wysoka zmienność sprawia, że opcje są wyceniane drogo. Pominę przypadek kupowania opcji, gdy zmienność jest wysoka, gdyż jest to dość bezsensowne posunięcie. Wróćmy zatem do naszego przykładu z opcją call na Apple, załóżmy, że kupiliśmy ją przy niskiej zmienności i liczymy na jej wzrost. Oznacza to, że musimy mieć rację zarówno co do ceny, jak i do zmienności. Nie powiem tutaj, że w tym przypadku zmienność mamy przeciwko sobie, jednak z całą pewnością nie gra ona w naszej drużynie. Mamy cenę lub zmienność, które musimy dobrze przewidzieć, oraz czas, który domyślnie gra przeciwko nam.

Załóżmy teraz, że w celu realizacji naszego scenariusza na akcjach Apple zamiast kupować opcję call, sprzedajemy opcję put. A więc sprzedajemy ATM opcję put na strike’u 180. Za jej wystawienie otrzymujemy ok. 400 dolarów. Od tego momentu mamy następującą sytuację: Aby zachować całość premii, cena nie musi iść nigdzie, byle nie spadła poniżej 180 dolarów. Zmienność nadal nie gra w naszej drużynie, więc jej znaczenie jest podobne jak w poprzedniej sytuacji. Czas gra na naszą korzyść; sprzedana opcja każdego dnia traci na wartości, ale jako że nie jesteśmy jej posiadaczami, tylko sprzedawcami, jest to dla nas korzystne.

Oczywiście, w przypadku sprzedaży opcji nasz zysk jest ograniczony do kwoty otrzymanej za premię, więc jeśli spodziewamy się znacznego ruchu w którymś kierunku, kupno opcji może być bardziej sensowne. W świecie opcji nie ma jednoznacznych rozwiązań i prostych recept, natomiast dobrze rozumiejąc ich mechanikę, jesteśmy w stanie dostosować nasze działania do sytuacji rynkowej.

Podsumowując, kupując opcje przy niskiej zmienności i licząc na jej wzrost, musimy prawidłowo przewidzieć zachowanie zmienności lub (a najlepiej również) ceny, podczas gdy przeciwko nam działa czas. Sprzedając opcje, mamy większy margines błędu co do ceny; zmienność, nawet jeśli wzrośnie i zaszkodzi naszej pozycji, to nie będzie tak istotna w chwili wygasania, natomiast czas działa na naszą korzyść.

Jakie strategie zatem stosować, gdy spodziewamy się wzrostu zmienności? Dobrym wyborem mogą być spready horyzontalne, jak omówiony niedawno w osobnym filmiku calendar spread, w którym jesteśmy co prawda kupującymi, bo płacimy premię, jednak mamy po swojej stronie upływ czasu, a dodatkowo wzrost zmienności dobrze wpływa na taką pozycję.

Zapraszam Cię do zapisania się na newsletter.

Zapisz się aby co dwa tygodnie otrzymywać materiały edukacyjne i informacje związane z tradingiem opcjami oraz aktualizacje z bloga i kanału youtube.

Nie spamujemy! Zobacz politykę prywatności po więcej informacji.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *