W jednym z ostatnich odcinków serii „Giełda w 5 minut” przedstawiłem krótkie podsumowanie problemów strategii. Dziś chciałbym przyjrzeć się im głębiej oraz przetestować przynajmniej część pomysłów na rozwiązanie problemów na danych historycznych. Zastosowanie backtestera i test na danych historycznych może nieco przyśpieszyć forward test na koncie demo. Nie musimy manualnie testować naszych pomysłów. Oczywiście, backtester nie jest narzędziem idealnym i nie zastąpi forward testu, ale może go nieco skrócić.
Problemy
Strategia działała od 15 stycznia do 2 lutego. W tym czasie otworzyłem 15 pozycji i napotkałem następujące problemy:
- Problem z zamknięciem zyskownych, jak i stratnych pozycji, na 7 dni przed wygaśnięciem.
- Brak pozycji do otwarcia (filtr zmienności).
- Częste były znaczne przebicia strike’ów, przeważnie od strony call spreadów.
Przypomnijmy sobie budowę iron condora.
W strategii tej sprzedajemy put spread na opcjach OTM (out of the money) poniżej aktualnej ceny aktywa. Spadek ceny poniżej punktu break even sprawia, że wchodzimy w stratę, natomiast spadek poniżej strike’a opcji kupionej oznacza poniesienie maksymalnej straty. Podobnie, po stronie opcji call, sprzedajemy call spread, przez co ograniczamy zakres pożądanego ruchu. Gdy cena wyjdzie powyżej punktu break even, wchodzimy w stratę, a powyżej strike’a opcji kupionej ponosimy maksymalną stratę.
Większość spreadów z przebitymi strike’ami miała je naruszone po stronie opcji call, co oznacza, że po ruchu w dół cena odbijała i pozostawała powyżej strike’ów spreada. Może to oznaczać, że zwiększona zmienność wynikała z gwałtownego spadku ceny. Otwarcie takiej pozycji było narażone na przebicie call spreada przy odbiciu. Rozwiązaniem może być usunięcie filtra wysokiej zmienności.
Pomysły na rozwiązanie problemów
Aby rozwiązać problem z zamknięciem pozycji na 7 dni przed wygaśnięciem, otwierałem pozycje na najpłynniejszych aktywach. Mimo to, po gwałtownym ruchu, trudno było zamknąć takie pozycje, gdyż nienaruszony spread znajdował się daleko OTM i nie było ofert na te opcje.
Aby rozwiązać napotkane problemy, przetestuję część z następujących pomysłów:
- Przesunięcie okna DTE: zamiast otwierać 42 DTE i zamykać 7 DTE, będę otwierał około 60 DTE i zamykał 21 DTE. To powinno pomóc z problemem zamykania pozycji.
- Zmniejszenie delty poniżej 20, jako środek zmniejszający prawdopodobieństwo wygaśnięcia opcji ITM, powinno zmniejszyć ilość naruszeń spreadów.
- Usunięcie filtra wysokiej zmienności: otwieranie pozycji przy ponadprzeciętnej zmienności często oznacza, że otwieramy ją podczas lub po gwałtownym ruchu w dół. Tak otwarta pozycja może zostać naruszona podczas odreagowania. Zamiast filtra zmienności, zastosuję filtr spadającej zmienności.
- Wprowadzenie stop-lossa.
- Sprzedaż opcji na ETF-y zamiast na akcje, co powinno pomóc w wyeliminowaniu gwałtownych ruchów spowodowanych wydarzeniami specyficznymi dla jednej spółki.
Backtest
Do testów wykorzystam darmowe narzędzie lookback na stronie tastylive.com. Nie jest ono zbyt elastyczne i nie uda się przetestować wszystkich założeń, jednak da ono jakiś podstawowy obraz kierunku myślenia.
Najpierw wprowadzę podstawowe założenia strategii opartej na iron condorach, aby mieć punkt odniesienia. Test przeprowadzę na maksymalnym dostępnym okresie testowym od 2006 roku. Przetestuję następujące pomysły:
- Oryginalne założenia strategii.
- Przesunięcie okna na 60 i 21 DTE.
- Zmniejszenie delty na 15.
- Wprowadzenie stop-lossa na poziomie ryzyka 2 do 1.
Testy przeprowadzę dla akcji UPS, LLY, ALB i CVX oraz dla ETF-ów TLT, SPY, EEM i GLD.
Kryteria, które wybrałem do porównania, to średni zysk z jednego trade’u, średnia pobrana premia, średni czas trwania transakcji oraz win rate. Dodatkowo, obliczam sobie średni wskaźnik PCR (Premium Capture Rate), dzieląc średni zysk przez średnią pobraną premię. Wskaże nam to, ile procentowo zostaje nam z pobranej premii.
Rezultaty backtestu
W tabeli widzimy wyniki dla przeprowadzonych testów.
Na pierwszy rzut oka widzimy, jak wielkie znaczenie dla strategii ma wybór aktywa bazowego. Od razu widać, że najgorszym aktywem jest mało płynne ALB, i w zasadzie, co byśmy nie zmienili, to nic nie pomaga. Z drugiej strony, widać jak dobrze radzą sobie płynne ETF-y, gdzie w zasadzie każdy pozwala na przechwycenie od kilku do kilkudziesięciu procent pobranej premii.
Widzimy, że w przypadku akcji przetestowane pomysły dają mieszany rezultat. Poszerzenie okna nie prowadzi do wzrostu przechwyconej premii, powoduje jedynie wydłużenie czasu trade’u. Niska delta podnosi win rate, skraca średni czas trade’u, i poza CVX i UPS, obniża wskaźnik PCR. Stop loss znacząco obniża win rate oraz wskaźnik PCR.
W przypadku ETF-ów poszerzenie okna działa podobnie jak w przypadku akcji – wydłuża trade i obniża PCR. Niska delta podnosi win rate i, poza SPY, podnosi wskaźnik PCR. Stop loss obniża znacząco win rate i, poza SPY, również PCR.
W backtesterze nie mamy możliwości przetestowania filtra IV (implikowanej zmienności) oraz spadającej zmienności.
Widzimy zatem, że wydłużenie okna oraz wprowadzenie stop lossa raczej nie pomoże w ulepszeniu wyników naszej strategii opartej na iron condorach. Zdecydowanie największą różnicę przyniesie zastosowanie płynnych ETF-ów. Dodatkowo, obniżenie delty pomoże w przechwyceniu większej ilości premii.
Konkluzja
Wyniki uzyskane za pomocą darmowego backtestera w żaden sposób nie powinny nam służyć do przewidywania przyszłych wyników strategii. Liczy się różnica, jaką uzyskujemy po wprowadzeniu zmian względem scenariusza bazowego. Jeżeli różnica wychodzi na plus, możemy co najwyżej mieć nadzieję, że będzie tak również w realnym zastosowaniu. Po to właśnie jest etap forward testu, aby zweryfikować swoje pomysły, usunąć błędne założenia i wprowadzić poprawki dające szansę na poprawę wyników strategii.
Po przeprowadzonych testach wprowadzę następujące zmiany do planu tradingowego:
- Obniżę deltę do około 15 do maksymalnie 20.
- Usunę filtr zmienności i zastąpię go zmiennością spadającą.
- Większość pozycji będę starał się otwierać na najpłynniejszych ETF-ach, uwzględniając korelacje.
Zachęcam do śledzenia playlisty „Giełda w 5 minut”, gdzie będą regularnie pojawiać się aktualizacje ze zmodyfikowanej strategii opartej na iron condorach oraz strategii 800 plus.