Wartość opcji: jak wartość wewnętrzna a zewnętrzna kształtuje cenę opcji

Wartość wewnętrzna i zewnętrzna to jedne z podstawowych pojęć w świecie opcji. Aby wyjaśnić pojęcia wartości wewnętrznej i zewnętrznej najpierw musimy wyjaśnić czym są opcje ITM, ATM OTM. Dla opcji call i opcji put te definicje będą różne.

W przypadku opcji call, opcje ITM – in the money to są opcje których strike price jest poniżej aktualnej ceny. Analogicznie, OTM – opcje out of the money będą to te powyżej aktualnej ceny.  Opcje znajdujące się w bezpośredniej bliskości aktualnej ceny nazywamy opcjami ATM – at the money.

W przypadku opcji put, opcje ITM – in the money to są te, których strike price jest powyżej aktualnej ceny. Analogicznie, opcje OTM – out of the money będą to te poniżej aktualnej ceny. Tak jak w przypadku opcji call, opcje znajdujące się w bezpośredniej bliskości aktualnej ceny nazywamy opcjami ATM – at the money.

Wartość Wewnętrzna – Opcja Call

Rozważmy opcje Google – 168 dni do wygaśnięcia. Aktualna cena akcji wynosi 128$. Wybieramy sobie opcję CALL ze strike price 110. Jako że cena tej opcji CALL jest poniżej aktualnej ceny akcji jest ona opcją ITM – in the money. Cena tej opcji to 25.95$

Cena opcji ITM składa się z dwóch komponentów – wartosci wewnętrznej oraz wartosci zewnętrznej.

Wartość wewnętrzna opcji będzie różnicą pomiędzy aktualną ceną aktywa a a ceną strike opcji. W naszym przypadku będzie to 128 – 110 = 18$. 18$ jest to wartość wewnętrzna opcji.

Jeżeli od ceny opcji (25.95$) odejmiemy wartość wewnętrzną uzyskamy wartość zewnętrzną opcji. W tym przypadku będzie to 25.95 – 18 = 7.95$

Wartość Wewnętrzna – Opcja Put

W przypadku opcji PUT wybieramy opcję na strike price 140. Opcja ta jest opcją ITM gdyż dla opcji PUT cena strike opcji ITM musi być powyżej aktualnej ceny aktywa. Jej cena wynosi 14.50.

Wartość wewnętrzna naszej opcji to 140 – 128 = 12$

Wartość zewnętrzna 14.50 – 12 = 2.50$

Premia opcji ITM składa się z dwóch komponentów – wartości wewnętrznej – czyli różnicy między strike price a aktualną ceną oraz wartości zewnętrznej.

Wartość wewnętrzna odpowiada kwocie jaką zarobimy wykonując daną opcję. 

Wartosć wewnętrzna – przykład

Decydujemy się na zakup opcji z poprzedniego przykładu:

  1. Cena opcji wynosi 25.95$. Jako że opcja daje nam prawo kontroli 100 akcji, za zakup tej opcji płacimy 25.95$ x 100 czyli 2595$.
  2. Zaraz po zakupie opcji decydujemy się taką opcję wykonać dokonujemy zakupu 100 akcji GOOGLa po cenie 110$ od wystawcy opcji. 
  3. Po zakupie akcji za 110$ możemy je sprzedać po cenie rynkowej 128$ – czyli zarabiamy po 18$ na każdej akcji, czyli 1800$. Jest to ta wartość wewnętrzna którą omówiliśmy wcześniej.
  4. Niestety cała operacja przyniosła nam stratę w wysokości 795$ , czyli 7,95$ na każdą akcję, jest to wartość zewnętrzna którą w tym przypadku straciliśmy. Dlatego właśnie wykonywanie opcji w tak dalekim terminie wygasania jest bezsensowne. Tracimy wtedy całą wartość zewnętrzną opcji.

Wartosć zewnętrzna

Wybierzmy opcję CALL ze strike 150. Jako że strike 150 jest powyżej aktualnej ceny 128$ jest to opcja OTM. Jej cena wynosi 3.25,

Różnica między 150 a 128 to 22 więc ta kwota nie zawiera się w cenie opcji. Oznacza to ze opcja ta nie posiada wartości wewnętrznej. Jej cena składa się tylko z wartosci zewnętrznej. Inaczej mówiąc, posiadając taką opcję nie mam powodu aby ją wykonać. Nie ma dla mnie sensu kupno akcji po 150$ podczas gdy na rynku cena wynosi 128$. Wartość zewnętrzna którą muszę zapłacić za taką opcję mówi nam jednak nieco o potencjale jaki ta opcja posiada aby znaleźć się in the money.

Wartość zewnętrzna jest nieco bardziej złożona niż wartość wewnętrzna. Wartość zewnętrzna składa się z dwóch komponentów – czasu i zmienności implikowanej.

Przyjrzyjmy się wartości zewnętrznej bliżej. Na osi X mamy czas do wygaśnięcia opcji, na osi y premię jaką płacimy za opcje OTM czyli taką posiadającą tylko wartość zewnętrzną.

Kolor niebieski oznacza komponent czasowy

Kolor pomarańczowy to komponent zmienności implikowanej.

Widzimy ze na 50 dni przed wygaśnięciem premia naszej opcji OTM to 70. 

Po 5 dniach widzimy ze wartość czasowa zmalała a zmienność się nie zmieniła, to spowodowało spadek wartości naszej opcji.

Po upływie kolejnych 50 dni widzimy dalszy spadek wartości opcji za który odpowiada spadek komponentu czasowego.

W ciągu kolejnych dni widzimy dalszy spadek komponentu czasowego jednak wartość zewnętrzna naszej opcji zaczyna rosnąc gdyż zwiększa się zmienność implikowana.

Na 25 dni przed wygaśnięciem opcji nasza opcja jest warta więcej niż w dniu gdy ją sprzedaliśmy. Jest to wynikiem wysokiej zmienności implikowanej.

W kolejnych dniach spada zmiennosc i opcja traci wartosc zewnętrzną.

Widzimy zatem jak duży wpływ na wartość zewnętrzną opcji może mieć zmienność.

W jednym z pierwszych filmików mówiłem o oportunistycznym zamykaniu pozycji przed wygaśnięciem opcji, podałem wtedy przykład gdy cena sprzedanego przez nas spreada spadła o połowę w jedną trzecią czasu pozostałego do wygaśnięcia opcji. 

Może to mieć miejsce w sytuacji gdy sprzedaliśmy spread przy wysokiej zmienności i kilka dni później zmienność mocno spadła. Mamy tu tym samym znaczący spadek wartości zewnętrznej opcji i okazję do szybkiego zamknięcia spreada z zyskiem. Moim zdaniem warto jest wykorzystywać takie gwałtowne różnice zmienności a nie polegać tylko na zmianach ceny aktywa bazowego. To dodaje dodatkowy wymiar w którym możemy się poruszać przy ocenie zyskowności naszej pozycji. W przypadku akcji nasza zyskowność zależy tylko od ceny aktywa, w przypadku opcji mamy dwa dodatkowe wymiary, czas oraz zmienność które tworzą wartość zewnętrzną opcji.

Zapraszam Cię do zapisania się na newsletter.

Zapisz się aby co dwa tygodnie otrzymywać materiały edukacyjne i informacje związane z tradingiem opcjami oraz aktualizacje z bloga i kanału youtube.

Nie spamujemy! Zobacz politykę prywatności po więcej informacji.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *