Spready wertykalne – vertical spreads

Dzisiaj omówię 4 strategie z kategorii spreadów wertykalnych – vertical spreads. Są to jedne z najprostszych strategii. Można je stosować samodzielnie lub budować z nich bardziej złożone strategie jak iron condor czy butterfly. Spready wertykalne należą do kategorii strategii kierunkowych dlatego jako samodzielne strategie powinny być używane gdy mamy jakąś tezę na temat ruchu aktywa bazowego. Dodatkowo dzielą się one jeszcze na strategie wysokiego i niskiego prawdopodobieństwa.

Vertical spread powstaje ze sprzedaży jednej opcji (put lub call) i dokupieniu opcji tego samego typu na innym strike price. W zależności od strików zależeć będzie czy dany spread jest byczy – zyskuje w przypadku wzrostów, czy niedźwiedzi – zyskuje w przypadku spadków.

Sprzedając tańszą opcję a kupując droższą uzyskujemy bull call spread – spread byczy, gdy zakładamy wzrost aktywa bazowego. Za ten spread musimy zapłacić premię, tym samym należy on do kategorii spreadów niskiego prawdopodobieństwa sukcesu.  

Na schemacie powyżej widzimy spread utworzony poprzez zakupienie opcji call na strike 45 oraz sprzedaż opcji call na strike 50. Za utworzenie takiego spreada płacimy premie ponieważ opcja którą kupiliśmy jest droższa od tej którą sprzedaliśmy. Ta strategia ma sens tylko w przypadku niskiej zmienności implikowanej na danym aktywie. Nie ma sensu kupować takich spreadów przy dużej zmienności implikowanej gdyż będą one drogo wyceniane.

Sprzedając droższą opcję i dokupując tańszą uzyskujemy bear call spread, spread niedźwiedzi, tym samym zakładamy spadek ceny aktywa bazowego. Za taki spread dostajemy premię, tym samym należy on do kategorii spreadów wysokiego prawdopodobieństwa sukcesu.

W sytuacji na schemacie powyżej widzimy sprzedaż opcji call na strike 45 oraz kupno na strike 50.

Ta strategia sprawdza się najlepiej w przypadku wysokiej zmienności implikowanej na danym aktywie. Sprawdzi się ona jednak również gdy zmienność jest niska. Możemy wtedy jednak doświadczyć gwałtowniejszych zmian ceny spreada przy wzroście zmienności.

W przypadku opcji put będzie podobnie.

Sprzedając tańszą opcję put a kupując droższą uzyskujemy bear put spread – spred niedzwiedzi, gdy zakładamy spadek aktywa bazowego. Za ten spread musimy zapłacić premię, tym samym należy on do kategorii spreadów niskiego prawdopodobieństwa sukcesu. Ta strategia sprawdza się tylko w przypadku niskiej zmienności implikowanej na danym aktywie.

Na schemacie widzimy sprzedaż opcji put na strike 45 i kupno na strike 50. Kupiliśmy droższą opcję, sprzedaliśmy tańszą więc za cały spread płacimy premię.

Sprzedając droższą opcję i dokupując tańszą uzyskujemy bull put spread, spread byczy gdy zakładamy wzrost ceny aktywa bazowego. Za taki spread dostajemy premię, tym samym należy on do kategorii spreadów wysokiego prawdopodobieństwa sukcesu. 

W zasadzie te cztery spready mogą nam już posłużyć do budowy prostej strategii tradingowej. Przykładowo:

Jeżeli z naszej analizy wynika że akcje danej spółki lub ETF-a pójdą w górę sprawdzamy czy zmienność implikowana jest wysoka czy niska. Jeżeli jest wysoka sprzedajemy bull put spread, jeżeli niska, kupujemy bull call spread.

Analogicznie, jeżeli z naszej analizy wynika że akcje lub ETFa beda spadac kupujemy bear put spread w przypadku niskiej zmienności, lub sprzedajemy bear call spread. 

Tematem do dyskusji może być tutaj kupowanie spreadów tzn. moglibyśmy pominąć krok sprawdzania zmienności i sprzedawać spready bez względu na zmienność.

Miarę zmienności implikowanej możemy określić przy użyciu IV Rank lub IV Percentile o których opowiem w jednym z kolejnych wpisów. 

Oczywiście powyższa strategia jest bardzo prosta i można ja ulepszyć zgłębiając kilka dodatkowych aspektów jak na przykład greki. Opowiem o tym w przyszłych filmikach jak również przeprowadzę backtesty strategii tego typu w kilku scenariuszach testowych.

Zapraszam do obejżenia filmiku na temat spreadów na youtube:

Zapraszam Cię do zapisania się na newsletter.

Zapisz się aby co dwa tygodnie otrzymywać materiały edukacyjne i informacje związane z tradingiem opcjami oraz aktualizacje z bloga i kanału youtube.

Nie spamujemy! Zobacz politykę prywatności po więcej informacji.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *