Mity dotyczące tradingu opcjami – jak zacząć regularnie zarabiać sprzedając opcje
W swoim pierwszym wpisie poruszę temat mitów dotyczących tradingu opcjami na jakie często napotykam w internecie.
Pierwszym mitem jaki chciałem poruszyć jest sformułowanie, że opcji lepiej unikać, ponieważ są aktywem bardzo zmiennym i szybko można stracić wszystkie pieniądze. Jest to w pewnym aspekcie prawda natomiast nie dotyczy ona całości tematu. To tak jakby powiedzieć że nie warto robić prawa jazdy bo nowoczesne samochody potrafią osiągnąć 400km/k i można się łatwo zabić.
Opcje, szczególnie te bliskie terminowi wykonania charakteryzują się dużą zmiennością. Istnieją strategie korzystające z dużej zmienności ceny opcji tuz przed ich wygaśnięciem 0DTE. W ostatnich latach zyskały one bardzo dużą popularność. Również strategie nieco dalsze wygaśnięcia ale wciąż w tygodniu wygaśnięcia (4DTE) charakteryzują się sporą zmiennością. Będąc blisko terminowi wygaśnięcia opcje są bardzo wrażliwe na zmiany ceny aktywa bazowego. Jednak nie musimy korzystać z tych strategii aby dostarczyć sobie emocji związanych z nagłymi zmianami ceny. Wystarczy trzymać opcje do wygaśnięcia.
Zamiast handlować opcjami tuż przed ich wygaśnięciem lepszym wyborem jest sprzedaż spreadów około 30-45 dni przed wygaśnięciem. Ewentualne wahnięcia ceny aktywa bazowego czy zmiany zmienności nie maja aż tak dużego wpływu na wycenę takiego spreada. W ten sposób można uniknąć wspomnianej w micie zmienności.
W jaki sposób nie stracić całych pieniędzy?
W tym celu używamy strategii z ograniczonym ryzykiem czyli spreadów opcyjnych. Przed wejściem w pozycję należy określić maksymalne ryzyko na jakie jest się gotowym. Zastosowanie spreada jest znacznie bezpieczniejsze niż zlecenie stop loss w przy handlu akcjami. Problem ze stop lossem jest taki że w przypadku luki jest on bezużyteczny. Stosując spready mamy pewność że nie stracimy więcej niż zakładaliśmy przed wejściem w pozycje. I tutaj mała gwiazdka bo technicznie jest możliwe stracić więcej jednak są to niezwykle rzadkie sytuacje, przed którymi można się ustrzec zamykając spread przed wygaśnięciem. Omówię takie ryzyko w przyszłości.
Drugim mitem jest stwierdzenie, że tradując opcjami często zarabiamy małe kwoty ale jak przychodzi strata to jest ona dewastująca, odbiera cały zysk i zostawia nas z niczym albo nawet na minusie. Jest to kolejna półprawda.
Świetnie widać to na przykładzie spreada widocznego poniżej.
Otóż widzimy tutaj, że potencjalny zysk ze spreada wynosi 116 dolarów, nasze ryzyko to 382 dolary. Prawdopodobieństwo sukcesu takiego spreada to 69%.
Wygrywamy więc 116 dolarów 70 razy a kolejne 30 tracimy tracimy 382. Otóż taki scenariusz zrealizujemy kiedy będziemy wchodzić w pozycje na ślepo i trzymać spread do czasu wygaśnięcia. Przy odpowiednio dużej ilości takich tradow jesteśmy w stanie zrealizować to prawdopodobieństwo.
Jak sobie z tym poradzić?
Ja w swoim tradingu robię to w kilku krokach,
Pierwszy to wejście w pozycję.
Nie wchodzę w pozycję patrząc na łańcuch opcji wybierając sobie przykładowo deltę tylko bazuje na wykresie. Czekam na sygnał wejścia z mojego systemu. Można przykładowo sprzedać bull put spread pod strefą wsparcia. W takiej sytuacji zarabiamy nie tylko gdy rynek pójdzie w górę, wystarczy ze nie pójdzie za bardzo w dol.
Mając system który przetestowaliśmy wcześniej możemy znacząco zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu takiego spreada.
Drugim krokiem jest monitorowanie pozycji i zamknięcie w odpowiedniej sytuacji – przykładowo niech to będzie osiągnięcie 70% zysku, lub zamknięcie oportunistycznie gdy spread osiągnie na przykład 50% potencjału zysku w 30% czasu.
Trzecim krokiem jest zamknięcie pozycji bez względu na wynik w przypadku sygnału zamknięcia na wykresie i negacji naszego scenariusza, przykładowo przebicie strefy wsparcia.
Kolejnym krokiem sa modyfikacje pozycji, tak zwane „adjustmenty”. Możemy dokonywać zmian sprzedając lub kupując kolejne opcje neutralizując deltę naszej pozycji.
Ostatnia metoda to gdy spread jest na stracie możemy rolować pozycję do kolejnego terminu wygasania.
Dzięki tym metodom można skutecznie uniknąć scenariusza realizacji maksymalnej straty.
Przy tym micie wspomnę również o popularnym powiedzeniu “Tnij szybko straty i pozwól zyskom rosnąć”. Otóż w przypadku opcji, szczególnie będąc sprzedawcą netto należy postępować odwrotnie. Musimy trzymać straty, pozwalając im zmaleć i oportunistycznie ciąć zyski. Częstym błędem początkujących traderów jest chęć zrealizowania całego potencjalnego zysku ze spreada. Otóż jest to błąd i w dłuższym terminie przyczynia się do realizacji scenariusza z wspomnianego wyżej mitu.
Zapraszam do obejrzenia filmiku na youtube gdzie podałem również przykłady omówionych tematów.